Lucie Šumová: LOTUS CHEESECAKE

LOTUS CHEESECAKE

By | 2:53 7 comments
Kdo by nemiloval cheesecake? A hlavně Lotusky? Připomeňme si Lotus Cheesecake, který jsem dělala ještě při karanténě. Je úplně jednoduchý a hlavně výborný. Na mém Instagramu zaujal hodně z vás a chodily mi otázky na recept. Už jsem ho s vámi sdílela, ale říkala jsem si, že si ho přidám i sem. Pusťte se do něj a přeji dobrou chuť. :)


Potřebujete:
 • 300g Lotus Biscoff
 • máslo
 • voda
 • 3x tvaroh (měla jsem dva polotučné a jeden odtučněný)
 • 3 vejce
 • 2 lžíce kakaa
 • vanilkový cukr
 • šťáva z půlky citrónu
 • 70g cukru moučka
Postup:
 1. Nadrťte 220g sušenek a smíchejte je s rozpuštěným máslem a trochou vody. Napěchujte na dno formy a dejte chvíli do chladu.
 2. V misce smíchejte tvaroh, cukr, vanilkový cukr, šťávu z citrónu, dvě lžice kakaa, 8 rozdrobených sušenek a 3 vejce. Pokud máte tvaroh moc tuhý, přidejte trošku mléka.
 3. Na vychladlý korpus vylijeme celou směs a pečeme cca 45 minut na 170 °C.
 4. Po upečení vyndáme, polijeme karamelovou polevou (nebo rozpuštěnou čokoládou), posypeme rozdrcenými Lotuskami, přidáme pár malin na ozdobu a dáme do lednice přes noc.

  Tadá, máme hotovo! Dobrou chuť!
Budu mít radost, když dáte vědět, jak vám chutnal a jak se povedl! Sdílejte na Instagramu a označte mě @luciesumova.
Novější příspěvek Starší příspěvek Domovská stránka

7 komentářů:

 1. Vypadá nádherně, lotusky miluji. A že jejich pomazánky bych se ujedla. Jen naše váha není pro ;D

  OdpovědětVymazat
 2. Pani, to vypadá skvěle!
  Sandra / http://shineoffashion.com

  OdpovědětVymazat
 3. Mňam, mňam... ♥ Miluju cheesecake a lotusky. Jen moc ne ty kalorie. :D :D

  OdpovědětVymazat
 4. "
  Great post! We would like to feature your post on Tropika Club too if that's possible?
  Tropika Club Deals is part of the Tropika Club ecosystem:

  Tropika Club Deals – Search for the best voucher and coupon deals
  Tropika Club Bookings – Discover and book services at amazing off-peak discounts
  Tropika Club Magazine – Get the latest scoop on beauty, wellness, eats and all things Singaporean


  Tropika Club Deals is ideal for customers who want to discover the best deals without having to commit to a specific appointment date and time. Deals allow customers to buy vouchers and coupons in advance and to arrange the appointment directly with the merchant or business. Customers can also buy vouchers as gifts or to use for the future.

  Tropika Club Bookings is ideal for customers who want to see the full selection of a merchant or business. Customers can search by merchant or service categories and then choose from a full range of service offerings. Customers can also see if there are any off-peak discounts for the selected service(s). Customer will book the appointment for the specific date and time.

  Tropika Club Magazine crafts and curates articles for the discerning Singapore male and female. We provide up-to-date articles on Beauty and Vogue for gals, and articles on Grooming and Style for guys. We also cover local Singaporean content under City. Supporting Tropika Club’s vision to bring the best beauty, wellness and fitness services to our visitors, we also have a review section on the best services and selections under Top Picks. This features the Top 10 rankings for your beauty and wellness salons based on the various regions in Singapore. Tropika Club Deals brings to you great deals and offers from our merchants in the form of amazing discounted vouchers and codes. In addition, enjoy cashback as much as up to 5% for each purchase you make, regardless of the amount you spend. Think Cashback. Think Tropika.
  "

  OdpovědětVymazat
 5. OMG! Tak ten vyzerá úžasne! Lotus keksíky zbožňujem, takže určite vyskúšam. :) Ďakujem za zdieľanie! :)
  FRENCHSTYLE

  OdpovědětVymazat
 6. Casinos in New York City 2021 - Mapyro
  With over 700 경상북도 출장마사지 slots and table games, you can play poker in 안산 출장안마 an atmosphere 광주광역 출장안마 where 부산광역 출장마사지 you can enjoy the thrill of poker and the thrill 삼척 출장안마 of playing against real

  OdpovědětVymazat